Skolavslutning i corona-tid
Onsdag 10e och torsdag11e juni är det dags för skolavslutning. I år blir skolavslutningar annorlunda. Så här gör kommunens skolor:
På Järntorgsskolan har alla klasser, från förskoleklass till årskurs 5, egna avslutningar i klassrummen. Årskurs 6 firas i gymnastiksalen.
Lärkeskolan har avslutning via digital kanal där rektor håller tal. Medaljutdelning. Fika och avslut. Välkomna är elever och personal.
Gyttorpsskolan startar avslutningen i klassrummen. Sedan står klasserna utomhus, klassvis, och tackar av 6-orna. uppträdanden via digital anslutning Tal av rektor. Välkomna är elever och personal.
Ås skola har en kort allsång utomhus, klasserna var för sig, väl utspridda på fotbollsplanen. Årskurs 6 får avslutningskransar, Tal av biträdande rektor. Välkomna är elever och personal.
Järnboås skolas avslutning börjar i klassrummen, sedan glass och sång på fotbollsplanen. Välkomna är elever och personal.
Karlsängskolan har sin skolavslutning i två delar.
Årskurserna 7 och 8 har en samling under onsdag eftermiddag med sina klasser och klassföreståndare. Därefter avslutar de sitt läsår. Betyg skickas hem.
Årskurs 9 har sin avslutning på torsdag, uppdelad i två omgångar och grupper med samling och sedan tårtstund i matsalen. De får sina betyg vid slutet av respektive samling innan de går hem. I år blir det inget utspring på skolgården och inga anhöriga deltar eller får vänta på skolans område
Informationsägare: Kommunförvaltningen
Sidan uppdaterad:
Nyheter
-
Skapa matglädje från första början
Vill du göra matbordet till en plats där hela familjen trivs och vill samlas? Få...
-
Nominera till priser och stipendier
Vem tycker du förtjänar att uppmärksammas?
Nu har du chansen att nominera till N...
-
Nyfiken på förskolorna i Nora kommun?
Torsdag 12 mars 16.00-17.00 bjuder vi in vårdnadshavare som önskar en förskolepl...
-
Första hjälpen till matglädje!
Välkommen att delta på en föräldraträff som vänder sig till dig med barn i ålder...
-
Träffa bygglovshandläggare
Har du frågor om bygglov? Bygglovshandläggare kommer att finnas i Kommunhuset i ...
-
Sportlovsprogrammet
I lovprogrammet för vecka 8 hittar du kommunens och föreningslivets lovaktivitet...
-
Årsdagen för dådet på Campus Risbergska
Idag, onsdag 4 februari är det årsdagen för våldsdådet på Campus Risbergska i Ör...
-
Familjeföreställningarna i vår
På fredag 6 februari är första av vårens familjeföreställningar. Då visas Vem se...
-
Nu har receptionen lunchöppet
Från och med måndag 2 februari har kommunens reception öppet även under lunchtid...
-
Skridskoåkning
Till helgen har du möjlighet att åka skridskor på spolad is både i Nora och Gytt...
