Hagbyparken ersätter Hagbydammen

Under våren beslutade kommunfullmäktige att gå vidare med förslaget att riva ut Hagbydammen och
Sågbladsdammen. Beslutet banar väg för nya möjligheter i området – med visionen om en framtida park.
Bakgrunden till beslutet är att Hagbydammen klassas som riskdamm, vilket innebär att den kan utgöra en säkerhetsrisk vid ett dammhaveri. Ett av alternativen som presenterats – och som nu beslutats om – är därför att riva ut Hagbydammen och Sågbladsdammen.
I arbetet är det många roller som är delaktiga, till exempel planarkitekt och samhällsplanerare. Vi träffar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare i Nora kommun och en av tjänstepersonerna i gruppen som är involverade i projektet. Arne, som är utbildad landskapsarkitekt, har arbetat i kommunen sedan 2004. I projektet ansvarar han bland annat för frågor som rör parker,
gångstråk och miljö och även dammsäkerhet. – Det blir som en återställning. Den planerade parken motsvarar faktiskt det område som för 200 år sedan kallades Hagbypark enligt historiska kartor och är förmodligen en av Noras tidigaste parker, berättar Arne Tschentscher.
När vattnet drar sig tillbaka skapas nya ytor för lek, motion och umgänge – platser där barn kan leka och familjer och vänner kan samlas. En viktig del av visionen är också att förbättra tillgängligheten till parker och promenadstråk för boende i Esstorp, och
tillväxtområden som Rosenhäll samt Fibbetorp.
– Beslutet handlar inte bara om att riva dammarna, utan också om att lägga grunden för en park. Det blir som ett smörgåsbord för våra folkvalda politiker, där de kan välja vad vi stegvis fyller området med för innehåll, säger Arne. En del av processen är att en ny detaljplan tas fram. Om allt går enligt plan så ska den första etappen av det nya parkområdet stå klar omkring år 2030. Arne poängterar dock att mycket fortfarande är på visionsstadiet och kan komma att förändras under projektets gång.
Förslaget innebär att Hagbydammen och Sågbladsdammen tas bort, vilket förändrar landskapet till något som mer liknar hur det såg ut innan dammarna anlades. –Utan dammarna får vi helt andra möjligheter, naturvärden och biologisk mångfald i området, säger Arne. Området kring Hagbydammen har i flera hundra år varit plats för sågverk och smedjor som nyttjat vattenkraft. Genom utrivningen blir dessa historiska platser mer tillgängliga och kan användas för att informera och utbilda om områdets historia.
– Vi pratar om promenadstråk, lekplatser, kanske en paviljong med utsikt över dalgången, samt skyltar som visar tidigare vattennivåer och berättar om platsens historia, säger Arne. Hagbydammen och den planerade parken är bara ett av flera pågående projekt i Nora kommun.
Mer information om dessa satsningar hittar du på www.nora.se/projekt, där kommunen löpande uppdaterar kring sina större utvecklingsarbeten.

Informationsägare:
Sidan uppdaterad:
