• Huvudmeny

Nora kommuns bygderåd

Ett råd och ett forum för landsbygdsutveckling

I Nora kommuns bygderåd ingår representanter från 16 byalag samt sju representanter från kommunledningen.

Kontaktuppgifter till byalagen

Blexberg-Västgöthyttans byalag
Monika Almer
Blexberg, Brotorp 304
713 92 Gyttorp
073-804 22 38
monika.almer@telia.com

Borns Byalag
Carin Eriksson 
Born, Övre Bondborn 710
713 93 Nora
0587-91004, 073-0308328
2525eriksson@telia.com

Greksåsars Byalag
Örjan Einarsson
Greksåsar 208
713 92 Gyttorp,
0587-710 11
073-065 01 23 |
orjan.einarsson@telia.com
www.greksasar.orglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gyttorps byalag  
Enar Moberg
Krutstampsvägen 26
713 72 Gyttorp
0587-255 40 eller
070-522 55 40
e-postkontakt
Ulrica Johansson
Johanssonskansmail@hotmail.com
www.gyttorpsbyalag.se/länk till annan webbplats

Hammarby bygdegårdsförening  
Kristina Haglund
Kungsheden 211
713 91 Nora
0587-920 82 eller mobil 070-379 20 82
kungsheden11@spray.se
www.hammarbybygdegard.selänk till annan webbplats

Hembygdsföreningen Noraskog
Ture Österberg
070 242 4361
ture.osterberg@powertech.se
http://www.hembygd.se/
hembygdsforeningen-noraskog
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

Järnboås bygdegårdsförening
Anna-Karin Andersson
Tolvsbörd 121
713 93 Nora
076-199 83 50

Järnboås Utvecklingsgrupp
Jan Forslund
Finnshyttan Lobergstorp 441
713 94 Nora
0587-602 05
lobergstorp@telia.com
http://jarnboas.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Järle byalag
Ordf Sven Röstlund
Kontakt
Lars Carlsson,
Järle, Stickspåret 1
713 91 Nora
www.jarlebyalag.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Pershyttans Byalag
Urban Olsson
Pershyttan 612
713 91 Nora
070-521 77 36
urban.olsson@alilogistik.se
www.pershyttansbyalag.selänk till annan webbplats

Ringshytte byalag
ringshytte.byalag@gmail.com
http://ringshytte-byalag.blogspot.se/länk till annan webbplats

Stadranejdens byalag
Dan Eriksson
Järnbodsvägen 14
719 41 Garphyttan  
dan.at.eriksson@telia.com
www.stadranejden.selänk till annan webbplats

Timanshytte byalag
Per-Johan Lindberg
Timanshyttan 119
713 93 Nora
perjohan.lindberg@gmail.com

Vikers Hembygdsförening
Bo Eckhardt
Övre Stacksund 14G
713 92 Gyttorp
bohenrik.eckhardt@gmail.com
www.hembygd.se/viker/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Ås byalag
Boye Jonsson
Kornvägen 1
713 34 Nora
073-370 01 17

Informationsägare: Kommunförvaltningen, Tillväxt & utveckling
Sidan uppdaterad: 2017-10-24


Minnesanteckningar från bygderådet

Sök landsbygdsprojekt

Nu finns en projektdatabas där du kan hitta alla projekt som bedrivs inom landsbygdsprogrammet. I nuläget ligger runt 1 700 projekt i projektdatabasen.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster