• Huvudmeny

Nora kommuns bygderåd

I Nora kommuns bygderåd ingår representanter från 16 byalag samt sju representanter från kommunledningen.

Kontaktuppgifter till byalagen

Blexberg-Västgöthyttans byalag
Monika Almer
Blexberg, Brotorp 304
713 92 Gyttorp
073-804 22 38
monika.almer@telia.com

Borns byalag
Carin Eriksson 
Born, Övre Bondborn 710
713 93 Nora
0587-91004, 073-0308328
2525eriksson@telia.com

Greksåsars byalag
Örjan Einarsson
Greksåsar 208
713 92 Gyttorp,
0587-710 11
073-065 01 23 |
orjan.einarsson@telia.com
www.greksasar.orglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gyttorps byalag  
Agneta Netterhall
0587-255 40 eller
070-522 55 40
e-postkontakt
jonette@swipnet.se
www.gyttorpsbyalag.selänk till annan webbplats

Hammarby bygdegårdsförening  
Kristina Haglund
Kungsheden 211
713 91 Nora
Tel 070-379 20 82/070-284 56 75
kristina.foreningsmail@gmail.com
www.hammarbybygdegard.selänk till annan webbplats

Hembygdsföreningen Noraskog
Ture Österberg
070 242 4361
ture.osterberg@powertech.se
http://www.hembygd.se/
hembygdsforeningen-noraskoglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Järnboås bygdegårdsförening
Tore Carlsson
Finnshyttan, Finnsjöstrand
71394 Nora
tel: 076-1063156
tore@bjorkborn.se

Järnboås utvecklingsgrupp
Jan Forslund
Finnshyttan Lobergstorp 441
713 94 Nora
0587-602 05
lobergstorp@telia.com
http://jarnboas.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Järle byalag
Hanna Wallsten
Järle, Stickspåret 1
713 91 Nora hanna.wallsten@gmail.com
www.jarlebyalag.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Pershyttans byalag
Urban Olsson
Pershyttan 612
713 91 Nora
070-521 77 36
urban.olsson@aliinvest.se
www.pershyttansbyalag.selänk till annan webbplats

Ringshytte byalag
ringshytte.byalag@gmail.com
http://ringshytte-byalag.blogspot.se/länk till annan webbplats

Stadranejdens byalag
Dan Eriksson
Järnbodsvägen 14
719 41 Garphyttan
tel 070-590 4200  
dan.at.eriksson@telia.com
www.stadranejden.selänk till annan webbplats

Timanshytte byalag
Per-Johan Lindberg
Timanshytte gård 119
Timanshyttan
713 93 Nora
perjohan.lindberg@gmail.com

Vikers hembygdsförening
Bo Eckhardt
Övre Stacksund 14G
713 92 Gyttorp
bohenrik.eckhardt@gmail.com
www.hembygd.se/vikerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Ås byalag
Boye Jonsson
Kornvägen 1
713 34 Nora
073-370 01 17
boye@telia.com

Informationsägare: Kommunförvaltningen
Sidan uppdaterad: 2018-04-17