• Huvudmeny

Byalag och bygderåd

I Nora kommun finns 15 byalag. Byalagen samlas i bygderådet. Där ingår också sju representanter från kommunen.

Information och minnesanteckningar från bygderådet

Kontaktuppgifter till byalagen

Blexberg-Västgöthyttans byalag
Monika Almer
Blexberg, Brotorp 304, 713 92 Gyttorp
tel:073-804 22 38, epost:monika.almer@telia.com

Borns byalag
Carin Eriksson
Born, Övre Bondborn 710, 713 93 Nora
Tel:0587-91004, 073-0308328, epost:2525eriksson@telia.com

Greksåsars byalag
Örjan Einarsson
Greksåsar 208, 713 92 Gyttorp,
tel: 0587-710 11, 073-065 01 23, e-post: orjan.einarsson@telia.com
www.greksasar.orglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gyttorps byalag
Agneta Netterhall
tel:0587-255 40, 070-522 55 40, e-post:jonette@swipnet.se
www.gyttorpsbyalag.selänk till annan webbplats

Hammarby bygdegårdsförening
Kristina Haglund
Kungsheden 211, 713 91 Nora
tel:070-379 20 8,070-284 56 75, epost:kristina.foreningsmail@gmail.com
www.hammarbybygdegard.selänk till annan webbplats

Hembygdsföreningen Noraskog
Ture Österberg
tel:070 242 4361ture.epost:osterberg@powertech.se
http://www.hembygd.se/
hembygdsforeningen-noraskoglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Järnboås bygdegårdsförening
Tore Carlsson
Finnshyttan, Finnsjöstrand, 71394 Nora
tel:076-1063156, epost: tore@bjorkborn.se

Järnboås utvecklingsgrupp
Jan Forslund
Finnshyttan Lobergstorp 441,713 94 Nora
tel:0587-602 05, epost;lobergstorp@telia.com
http://jarnboas.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Järle byalag
Hanna Wallsten
Järle, Stickspåret 1,713 91 Nora
epost:hanna.wallsten@gmail.com
www.jarlebyalag.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Pershyttans byalag
Urban Olsson
Pershyttan 612, 713 91 Nora
tel:070-521 77 36, epost:urban.olsson@aliinvest.se
www.pershyttansbyalag.selänk till annan webbplats

Ringshytte byalag
ringshytte.byalag@gmail.com
http://ringshytte-byalag.blogspot.se/länk till annan webbplats

Stadranejdens byalag
Dan Eriksson
Järnbodsvägen 14, 719 41 Garphyttan
tel:070-590 4200, epost:dan.at.eriksson@telia.com
www.stadranejden.selänk till annan webbplats

Timanshytte byalag
Per-Johan Lindberg
Timanshytte gård 119,Timanshyttan, 713 93 Nora
tel:076 1012837, epost:perjohanlindberg@gmail.com

Vikers hembygdsförening
Bo Eckhardt
Övre Stacksund 14G, 713 92 Gyttorp
epost:bohenrik.eckhardt@gmail.com
www.hembygd.se/vikerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Ås byalag
Boye Jonsson
Kornvägen 1, 713 34 Nora
tel:073-370 01 17, epost:boye@telia.com

Informationsägare: Kommunförvaltningen
Sidan uppdaterad: 2018-10-15