Samhällsbyggnad Bergslagen byter namn och logotyp
Två förvaltningar blir en. För att göra det enklare för medarbetare och invånare i alla våra kommuner att hitta rätt.
Samhällsbyggnad Bergslagen har haft sitt namn sedan 2017. Under det namnet har vi haft två förvaltningar som jobbar i fyra kommuner. Från årsskiftet blir de två förvaltningarna till en.
- Det ska bli spännande att driva arbetat i den nya större förvaltningen och fortsatt hantera behovet från invånare i våra fyra kommuner.
Jag ser fram emot hur vi tillsammans kommer skapa en gemensam struktur och välkomna nya arbetssätt. Vårt fokus är att det ska bli så bra som möjligt för de som bor och verkar i våra kommuner,
säger Ola Vestin, blivande förvaltningschef på samhällsbyggnadsförvaltningen i Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora.

Ny logotyp
Logotypen har fått Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuns färger och även kommunvapen.
För att det ska bli så enkelt som möjligt att förstå att medarbetarna jobbar, varje dag året runt, med att serva våra kommuner och alla invånare.
Enheter
I Samhällsbyggnadsförvaltningen finns enheterna:
- Vatten och Avlopp
- Avfall och Återvinning
- Gata
- Plan
- Byggprojekt och Geodata
- Miljö
- Bygg och trafik
Reception och service
En reception för de invånare som har frågor till någon av enheterna på samhällsbyggnadsförvaltningen finns på Prästgatan 6 i Lindesberg.
Det finns också telefontider alla vardagar med möjlighet att prata med handläggare på telefonnummer 0581-55 00 40.
Informationsägare:
Sidan uppdaterad:
Nyheter
-
Vernissage Vårsalong
På lördag 15 mars öppnar Vårsalongen i Nora konsthall. Vernissagen är kl 11-13. ...
-
Nya regler för eldning av trädgårdsavfall
Våren är här och många vill städa i sina trädgårdar. Nya regler för eldning av t...
-
Vägavstängning
Från och med måndag 10 mars, vecka 11 till vecka 15 så är gång- och cykelvägen m...
-
Äntligen torsdag! Drop in-fika i Gyttorp
Titta in och ta en fika med oss! Röda Korset, PRO Nora och Nora kommun bjuder på...
-
Funderar du på att söka bygglov?
På tisdag 25 februari finns bygglovshandläggare på plats i kommunhuset för att s...
-
Nominera till priser och stipendier
Nu är det dags att nominera till Nora kommuns priser och stipendier inom kultur,...
-
Nationell tyst minut
Nora kommun deltar i den nationella tysta minuten för att hedra de drabbade efte...
-
Med anledning av händelsen i Örebro
Nora kommuns tankar är med alla de som på något sätt drabbats av våldsdådet på C...
-
Nu startar föräldraträffarna
Vad kan var viktigare än relationen med våra barn? Det krävs ingen forskning för...
-
Mötesplats Gyttorp
Kom och delta på nästa dialogträff Mötesplats Gyttorp den 6 februari klockan 17-...